„Závislosť na mobilnom telefóne“

Mobilné telefóny a moderné technológie sa dostávajú do nášho každodenného života čoraz viac. Možno je čas sa zamyslieť aj na tému spoločenské hry a „závislosť na mobilnom telefóne“. Ovplyvňujú moderné technológie hráčov a atmosféru? Alebo sú už na toľko späté s našim životom, že sa stali súčasťou aj tohoto koníčka?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt cell phone ban

Je veľa vecí, ktoré nám pri hraní vadia, a ktoré nie. A ešte oveľa viac vecí ,ktoré vadia mne osobne. No dnes nebudem hovoriť aj ani o jednej z nich, pretože osobne mi tie telefóny a všakovaké moderné vymoženosti nevadia.  A rozhodne by som nič nezakazoval.

Napriek tomu ….

Možno nastal čas mobilné telefóny pri hraní zakázať

Tie kusy digitálnej techniky, ktoré sú k nám prirastené pevnejšie ako dieťa pupočnou šnúrou
Tie zariadenia, ktoré sa nám vždy zázračne objavia v ruke presne po 15-tich minútach nič nerobenia
Tá droga, ktorá nás láka neustále kontrolovať vrecko a prináša ten pocit úľavy, keď nám to vrecko zavibruje.

Myslím že pre nikoho z nás nieje novinkou informácia, že väčšina z nás je viac, či menej na svojom zariadení závislá a táto závislosť každého z nás v istej miere ovplyvňuje. Nie je to nič zlé, pokiaľ  nás však ten malý kus technológie nezačne ovplyvňovať negatívne, alebo ešte horšie ovplyvňovať ľudí okolo nás a naše vzťahy.  A čo ak by sme to teda chceli zmeniť. To ako to je. Vyhnúť sa tomu aby to s nami zle dopadlo?

Existuje snáď lepšie miesto a prostredie, kde obmedziť aspoň na chvíľu túto závislosť. Nie. Mňa nenapadne ani jedno. Práve pre to, že za stolom, pri hre, v kruhu priateľov a prípadným dobrodružstvom pred sebou, je to presne tá chvíľa, kedy to bude pre vás najľahšie.

Takže vlastne možno preto je čas zakázať mobily pri hraní.

Ak mi ešte neveríte, tu sú hneď 3 dôvody, ktoré vás snáď presvedčia.

1. Zvýšenie koncentrácie pri hre

To sa týka hlavne prípadov, kedy predstavujete hru nováčikom, alebo všeobecne ste si sadli s priateľmi k nejakému vášmu novému prírastku. Byť neustále rozptyľovaný svojim zariadením, zatiaľ čo sa snažíte niekomu niečo vysvetliť, alebo zatiaľ čo vy vysvetľujete niekto vám venuje maximálne 13 percent pozornosti len pre to, že mu niekto poslal video mačiatka hrajúce na gitare vie byť veľmi deprimujúce. Hlavne pre to, že celkovo to narúša proces učenia sa ako taký, poprípade postupnosť výkladu pravidiel. Je nutné veci viac krát opakovať, čo vedie k frustrácii. No hlavne v je to maximálne neúctivé ignorovať niekoho, kto sa vám snaží niečo, o čo ste sami požiadali, vysvetliť.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt tabletop games vs cell phone

2. Zlepšenie interakcií s ľuďmi okolo nás

Odhliadnuc od hier ako takých, ja sám trpím zlozvykom, že ak sa s niekým zhováram bez okolkov občas vytiahnem telefón a „len tak ho skontrolujem“. Ale práve komunikácii pri hre som si tento zlozvyk uvedomil.

Pre priblíženie vám skúsim sprostredkovať, ako to asi vyzerá z pohľadu niekoho, kto mobil aktuálne nemá v ruke. Dokončím ťah a chcem niečo povedať hráčovi po mojej pravici, keďže hráčka po ľavici je aktuálne na ťahu. Ale….. bohužiaľ spoluhráč po pravici vás nevníma, lebo čumí do mobilu a píše si s kolegom. Tak sa pozriete na hráča oproti, no ten aktuálne odfotil „stôl“ a dáva fotku na sociálnu sieť, čiže ma tiež nevníma. Tak teda reku, pozriem sa čo vlastne robí spoluhráčka, ktorá je na ťahu…. no…. tá si ani nevšimla, že je to jej ťah, pretože…. POZERÁ VIDEO NA YOUTUBE!

Možno je to trochu zveličené, ale nič tak nezabije atmosféru a konverzáciu pri hre, ako neustále kontrolovanie telefónu….. hlava vám klesne, oči vám klesnú a nieste schopní odpovedať súvislo, alebo relevantne pokiaľ sa znova nepozriete na ľudí s ktorými „vediete konverzáciu“. Ak už nič, minimálne tým dávate všetkým najavo, že priatelia na sociálnej sieti sú dôležitejší než tí, ktorí sú tam s vami osobne.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt tabletop games vs cell phone

3. Intenzívnejšie zapájanie sa do hry a lepší zážitok

Byť prítomný znamená žiť cez svoje zmysly, nie cez obrazovku. Ak všetky zážitky okolo seba budete prežívať len cez fotoaparát a obrazovku vášho mobilu, môže sa stať, že vlastne nič nezažijete aj keď ste tam boli. To je teraz akosi moderné. Ísť na koncert a miesto vnímania ľudí a atmosféry si z neho spraviť video, ktoré si nikdy nepozriete. A miesto spomienky na atmosféru vám ostane rozmazaná spomienka v mobile.

 

Myslím si, že v tomto ohľade nám mobilné telefóny ubližujú. Život treba žiť a nielen ho dokumentovať.

Ak sa vrátim späť k hrám. Ako sedíme pri stole, robíme si fotky, tweetujeme, postujeme na Instagram, pozeráme video s mačičkami, tak prichádzame o zážitok. A ľudí, sediacich priamo pred nami, pretože sme príliš zaneprázdnení našimi malými obrazovkami.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt cell phone dependence

Na koniec

Spravme spolu teraz dohodu. Najbližšie, keď budete hrať nejakú hru. Nemusíte konfiškovať kamarátom telefóny, a ani nemusíte na nich kričať, keď sa odvážia pozrieť na Facebook, alebo si budú chcieť niečo odfotiť. Nebudem to robiť ani ja. Nakoniec, ja sám mam Instagramový profil, kde postujem hlavne fotky z našich herných sedení.

No dohodnime sa aj, že sa posnažíme obmedziť mobily. Že budeme na sebe pracovať, aby sme na nich boli menej závislí a viac prítomní. Viac sústredení na hru, komunikovali so spoluhráčmi a hlavne sa viac zapájali a vytvorili tak stále čo najlepšie prostredie a zážitky pre seba a svojich priateľov.