Etiketa pre hráčov

Gratulujem, pravdepodobne ťa niekto pozval na herné posedenie s priateľmi a práve pre to čítaš tento článok. Alebo si práve z takéhoto stretnutia prišiel a máš veľmi zmiešané pocity, pretože hostiteľ ťa nenechal ani raz zamiešať karty, či ťa vyslovene nútil odkladať pohár 3 miestnosti ďalej. Síce si sa cítil trochu zvláštne, ale povieš si, čo s tým človek narobí. Pravdepodobne však nevieš, že aj hráči majú svoju etiketu a my ti v nasledujúcich riadkoch predstavíme 3 základné pravidlá, ktoré takáto etiketa obsahuje.

etiketa

1. Dodržuj zlaté pravidlo

„…ten kto má zlato, určuje pravidlá“

V našom prípade je týmto zlatom samotná hra, a preto by ste mali akceptovať požiadavky jej majiteľa na to ako s hrou zaobchádzať.

Ak hráte s niekým úplne novým a nemáte ani poňatia ako sa správať k jeho hre, tak vám ponúkame nasledovné pomôcky:

SLEDUJ

Všimol si si, že majiteľ hry prehnane opatrne mieša jednotlivé karty? Snaží sa nepokrčiť rohy kariet, alebo si vždy pred miešaním utrie ruky? V tom prípade by si si z neho mal vziať príklad a karty nemiešať ako keby to bola miska plná špagiet.

POČÚVAJ

Bohužiaľ niektorí hostitelia si často nevedia pomôcť, a tak niekedy ti aj slovne naznačia, čo v tomto ohľadne od teba očakávajú. „Na tejto hre je super to, že je plná prekvapivých zvratov na kartičkách, ale len do vtedy, kým sa jednotlivé karty nepoznačia zlým zaobchádzaním“

Občas sa však stane, že majiteľ je trochu viac priamočiarejší. „Ak ešte raz toho panáčika len tak šmaríš na stôl, tak ja ta vyhodím tak rýchlo, že sa ocitneš rovno doma“

PÝTAJ SA

To je asi najlepší prístup aký je možné zvoliť. Je nutné myslieť na to, že tá hra, ktorú práve hráš nebola zadarmo a pravdepodobne ani veľmi lacná. Takže otázka „Hej, môžem si položiť pohár na stôl, alebo máš na to nejaký stolík?“ je viac než na mieste. A určite táto snaha neostane nepovšimnutá. Minimálne ti ti to poskytne skvelý náhľad do toho, ako si majiteľ túto hru chráni.

etiketa

2. REŠPEKT a ETIKETA

Ja osobne nie som nijako špeciálne obozretný ku svojím hrám. Pokiaľ je hra napriek svojmu opotrebeniu stále hrateľná a nijako to neovplyvní môj pôžitok z nej, či sa pri nej dokážeme zabaviť nemám s tým problém. Samozrejme vždy ocením ak:

  • si hráč nájde miesto na svoj pohár niekde inde ako priamo na hracej doske
  • obtrie si zamastené a zalepené prsty pred tým, než potiahne karty
  • všeobecne dávajú pozor na hru ako takú, či pripomenú nováčikovi, aby bol obozretnejši.

V podstate tieto maličké prejavy rešpektu sú to čo si vážim viac než hru samotnú. Vážim si tých ľudí pre to, že berú na vedomie to, že aj hra je istá forma „investície“. A na oplátku sa snažím nosiť svoje hry všade kde je to možné.

etiketa

3. BYŤ AKTÍVNY

Herné večery by mali byť v prvom rade zábava. Ale pokiaľ to tak nieje je a čoraz častejšie máš s niekým pri stole problém, je  možno načase preukázať trochu aktivity a pokúsiť sa prevziať kontrolu nad situáciou.

VLASTNÍK HRY

Pokiaľ sa často pri hre stretávaš s tým istým človekom, ktorý doslova devastuje hru je asi na čase pokúsiť sa s ním porozprávať medzi 4 očami o tomto probléme. Určite však tento rozhovor je nutné držať v priateľskej atmosfére a miesto kriku a zlosti sa pokúsiť svoje pocity vyjadriť napríklad formou: „Hnevá ma, že sa takto správaš“. Pokiaľ to však nepomôže netreba si robiť ťažkú hlavu a jednoducho daného človeka prestať pozývať. Stále však netreba zabúdať na jedno, že priateľstvo je viac než nejaká hra.

 

ÚČASTNÍK

Ak by som sa mal vrátiť k tomu čo som popisoval vyššie. Aj pre mňa osobne je občas ťažké stretávať sa s ľuďmi čo sú na svoje hry až príliš opatrný. Niekedy má človek pocit, že sa hry nemôže ani dotknúť. A úprimne, radšej na takéto stretnutie nejdem ako mať z neho zlý pocit a kaziť večer ešte niekomu ďalšiemu.

V prvom rade, ako som už spomínal, hry by mali byť zábava. A pokiaľ ti ta zábava chýba, tak sa môžeš pokúsiť „vyšachovať“ toho čo tu zábavu kazí tak, že donesieš vlastnú hru. Alebo si spravíš vlastný herný večer. Pretože ak je hra tvoja, ty si ten, kto „vlastní zlato“

Going back to my introductory scenario – I would find it very difficult to play with someone who is that extreme with their game care. I don’t actually know of anyone who is so particular about their games that they wouldn’t let you touch it. But if I did, I can tell you this – I wouldn’t play their games, even if it meant not going to their game night.

…a teraz sa choď hrať.

 

 

#akoNaHerneVecery #etiketa #hernaEtiketa #PozyvamTa #nejedzteMiFigurky #NaDoske